Mucha drażni Kasztankę, czyli historia w obrazkach

Miał wąsy, jeździł na Kasztance, sformował Legiony i był jednym z bohaterów, którzy poprowadzili Polskę do niepodległości w 1918 roku. Gdyby żył, 5. grudnia 2017 obchodziłby swoje 150. urodziny. O kim mowa? Oczywiście o Marszałku Józefie Piłsudskim.

Marszałek Piłsudski, człowiek – legenda. Jeden z najwybitniejszych wodzów, jakiego miała Polska. Chociaż słyszało o nim każde polskie dziecko, powstaje pytanie: jak sprawić, by pamięć o nim i jego dokonaniach nie utonęła w morzu dat i wydarzeń? Film animowany o życiu Marszałka „Z albumu Dziadka” wydaje się podołać temu niełatwemu zadaniu.

Jak poradziła sobie z wyzwaniem autorka ilustracji, Elżbieta „Eluta” Kidacka?

– Bez względu na to, czy to jest ilustracja do książki czy do podręcznika, zawsze staram się dodać coś od siebie, żeby zwrócić uwagę dziecka na dany rysunek. Chcę, aby to nie był tylko dodatek do podręcznika, ale żeby właśnie zatrzymać wzrok dzieciaka na tym obrazku i by też sprawił mu przyjemność – zdradza artystka. Produkcja adresowana jest do uczniów III i IV klasy szkoły podstawowej, a jego głównym zadaniem jest uatrakcyjnić lekcję historii poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

– Zawsze coś dodaję od siebie – coś, co jest na przykład charakterystyczną cechą postaci albo coś jak latająca mucha, lub jak ramię ośmiornicy, stukające bohatera obrazka w plecy. Zawsze szukam jakichś dodatkowych elementów. Wiem, że dzieciaki po prostu to lubią – opowiada rysowniczka.

Jakiego odbioru ze strony młodych widzów spodziewa się autorka ilustracji?

– Myślę, że chłopcy zwrócą w tym filmie uwagę na żołnierzy, na broń, być może też na zwierzęta. Dla dziewczynek przewidziałam bardziej subtelne motywy. Rysowanie obrazków do tego projektu sprawiło mi niebywałą frajdę – przyznaje Elżbieta Kidacka.

Czego zatem możemy spodziewać się po filmie „Za albumu Dziadka”?

– Na jednej z moich ulubionych kart albumowych, czyli na karcie poświęconej zwierzętom, jedna z ilustracji przedstawia białą niedźwiedzicę, która maszerowała przed Piłsudskim. Na drugim obrazku, z Kasztanką narysowaną według obrazu jednego z moich ulubionych artystów, Kossaka, pojawia się mucha. Lata przy głowie Kasztanki. A Kasztanka, przynajmniej na mojej ilustracji, wydaje się troszeczkę poirytowana tym faktem. Rusza łbem, ogonem – zdradza artystka.

Premiera filmu „Z albumu Dziadka” w serwisie YouTube zaplanowana jest na 5. grudnia 2017 roku. Film będzie również udostępniony do bezpłatnego pobierania z sieci. W planach jest również kilka pokazów przedpremierowych produkcji, a także pokazowa lekcja historii na podstawie opracowanego przez nauczycieli konspektu, która będzie mieć miejsce w Publicznym Gimnazjum nr 21 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi. O szczegółach dotyczących miejsc, gdzie i kiedy będzie można obejrzeć film, będziemy informować już wkrótce.

Patroni medialni

Patronem honorowym projektu jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Patronami medialnymi projektu są tygodniki: „Sieci”, „Gazeta Polska” oraz „Idziemy”, miesięczniki: „Polska Zbrojna Historia”, „wSieci Historii”, „Nowe Państwo”, „Wiara, Patriotyzm i Sztuka”, „Mały Gość Niedzielny”,

telewizje: wPolsce.pl, Salve TV i Telewizja Republika, a także portale internetowe: wPolityce.pl i Niezalezna.pl.

„Dziadku, a co to za album?”

Dziadku, a co to za album? – takimi słowami rozpoczyna się trwająca nieco ponad 15 minut podróż w czasie, do której zaproszeni zostaną podczas okolicznościowej lekcji historii uczniowie klas III i IV szkoły podstawowej. Ten nietypowy wykład stanie się możliwy dzięki edukacyjnemu filmowi animowanemu „Z albumu Dziadka”, który już 5 grudnia będzie mieć swoją ogólnopolską premierę.

Data nie jest przypadkowa. 5. grudnia 1867 roku urodził się Marszałek Józef Piłsudski. Gdyby żył, właśnie tego dnia obchodziłby swoje 150. urodziny. To właśnie jemu, a także jego walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości, poświęcony jest film.

Dla młodych badaczy historii…

Nasze dzieło dedykowane jest uczniom młodszych klas szkoły podstawowej. Zależało nam, aby w sposób interesujący dla najmłodszych badaczy historii opowiedzieć o tym przełomowym dla Polski i Polaków czasie – powiedział Dariusz Jakóbek, reżyser filmu, historyk oraz dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 21 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi.

Cieszymy się, że udało nam się stworzyć film, który opowiada przystępnym językiem o ważnych momentach naszej historii. Naszym celem było przygotowanie swego rodzaju „pomocy naukowej”, z której będą mogli skorzystać bezpłatnie nauczyciele z całej Polski. Mamy nadzieję, że ciekawość rozbudzona dzięki filmowi skłoni najmłodszych do zadawania pytań, a kto lepiej jest w stanie zaspokoić w szkole głód wiedzy niż nauczyciel? – pyta z uśmiechem reżyser filmu.

…dzięki Ministerstwu Obrony Narodowej

Organizatorem przedsięwzięcia, jakim było wyprodukowanie filmu, jest Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy, zaś jego głównym sponsorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Projekt zwyciężył w organizowanym przez resort Otwartym Konkursie Ofert (8/2017/OWzS – 1255 001) na produkcję i rozpowszechnienie filmu edukacyjnego na temat Marszałka Józefa Piłsudskiego. Scenariusz filmu stworzył odpowiedzialny także za jego reżyserię Dariusz Jakóbek, który za szczególne zasługi w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego uhonorowany został nagrodą IPN „Świadek Historii”. Animację projektu wziął w swoje ręce Arkadiusz Olszewski. Jego film animowany „Ludobójstwo” zajął III miejsce podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO”. Rysunki do filmu przygotowała Elżbieta „Eluta” Kidacka, artystka-grafik specjalizująca się w rysowaniu ilustracji adresowanych do najmłodszych.

Premiera filmu „Z albumu Dziadka” w serwisie YouTube zaplanowana jest na 5. grudnia 2017 roku. Film będzie również udostępniony do bezpłatnego pobierania z sieci. W planach jest również kilka pokazów przedpremierowych produkcji, a także pokazowa lekcja historii na podstawie opracowanego przez nauczycieli konspektu, która będzie mieć miejsce w Publicznym Gimnazjum nr 21 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi. O szczegółach dotyczących miejsc, gdzie i kiedy będzie można obejrzeć film, będziemy informować już wkrótce.

Patroni medialni

Patronami medialnymi projektu są tygodniki: „Sieci”, „Gazeta Polska” oraz „Idziemy”, miesięczniki: „wSieci Historii”, „Nowe Państwo”, „Wiedza, Patriotyzm i Sztuka”, „Mały Gość Niedzielny” i „Polska Zbrojna Historia”, telewizje: wPolsce.pl, Salve TV i Telewizja Republika, a także portale internetowe: wPolityce.pl i Niezalezna.pl.